DZIAŁANIA KOŁA
„WOLONTARIAT – czas bezcenny czy stracony” sympozjum naukowo –szkoleniowe
10 stycznia 2014 odbyło się sympozjum naukowo-szkoleniowe dla opiekunów Wolontariatów z województwa bydgoskiego zorganizowany przez wolontariat studencki PROJEKTOR. Sympozjum odbyło się w Bibliotece Głównej UKW i składało się z części wykładowej , posterowej oraz warsztatowej.
Podczas sympozjum, nasza opiekunka wolontariatu, Joanna Pliszka, wysłuchała bardzo ciekawego wykładu o Doktorach Klaunach, wygłoszonego przez dr Przemysława Grzybowskiego. Następnie wysłuchano i obejrzano prezentację dwóch ukończonych już projektów wolontariuszy studenckich, oraz dowiedzieliśmy się jak w praktyce można realizować wolontariat pracowniczy. Okazało się, że wolontariat również nie zna granic wieku i uczestnicy sympozjum mogli wysłuchać, jak wolontariat wygląda z perspektywy zaangażowanych obywateli trzeciego wieku. W części posterowej oglądano prezentacje różnych organizacji działających na zasadzie wolontariatu, m.in.: PROJEKTOR, Akademia Przyszłości, Fundacja dr Clown, Fundacja Greenpeace, czy Wolontariusze III wieku. W części warsztatowej uczestnicy brali w warsztacie o m.in. pedagogice zabawy i terapii śmiechem. Było to ciekawe i owocne sympozjum, na którym można było nawiązać kontakty ale także i podzielić się doświadczeniami.
5 XII Międzynarodowy Dzień Wolontariatu
W tym dniu (5XII) wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu: Agata Rzeszowicz oraz Bartosz Charysz razem z wolontariuszami Szkolnego Koła Caritas: Izabela Bielicką, Anna Bilicką oraz Joanna Ostapczuk uczestniczyli w Przeglądzie Szkolnych Kół Wolontariatów, organizowanym przez Wolontariat przy Gim5: „Wskazówka”. Impreza odbyła się już po raz drugi, tym razem pod tytułem „ Jestem Wolontariuszem - i Ty możesz nim być”.
Nasi wolontariusze mieli okazje opowiadać o działaniach podjętych w ubiegłym roku szkolnym oraz posłuchać o inicjatywach podejmowanych przez inne Szkolne Koła Wolontariatu. W Przeglądzie uczestniczyło 9 kół z całej Bydgoszczy, po prezentacjach wystapił gość Specjalny, Wolontariuszka z Gruzji, p. Meia, która opowiadała o wolontariacie w Polsce i w Gruzji. Przegląd zakończył rozdaniem dyplomów, drobnych upominków oraz poczęstunkiem. Było to inspirujące spotkanie, na którym można było porozmawiać z innymi wolontariuszami i wymienić doświadczenia.
Jednocześnie w naszej szkole, nasi wolontariusze sprzedawali ciastka, które sami upiekli, a cały dochód (21,00 zł) zasilił Skarbonkę naszego SKW. Również można było poczytać informacje o historii wolontariatu w Polsce na gazetce przygotowanej przez naszych wolontariuszy. Zapraszamy do obejrzenia fotek z tego dnia w szkolnej GALERII ZDJĘĆ.
„Wolontariat pomysłem na życie” – szkolenie dla wolontariuszy
Nasze wolontariuszki: Joanna Chróścińska, Aleksandra Kutyła oraz Marika Pikosz, wraz z opiekunką wolontariatu Joanna Pliszka, 20 listopada, brały udział w szkoleniu dla wolontariuszy zorganizowane przez Pomorskie Towarzystwo Edukacyjne „Fama” w siedzibie PTE, przy ulicy Toruńskiej 50. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy interesującego wykładu „Wpływ wolontariatu na rozwój osobisty człowieka” oraz wystąpień wolontariuszy z Ukrainy, Gruzji i Portugali, którzy opowiadali o wolontariacie zagranicznym z ich perspektywy i punktu widzenia. Niektórzy wolontariusze przebywają już długo w Polsce, więc opowiadali o swoich doświadczeniach w języku polskim, ale wolontariuszka z Portugalii, opowiadała w języku angielskim, co było również ciekawym doświadczaniem dla słuchaczy. Z widowni padały pytania, jak wygląda i w jaki sposób zorganizowany jest wolontariat w ich krajach, i miło było usłyszeć że wolontariat w Polsce jest lepiej zorganizowany niż w ich krajach i prawie w ogóle nie ma takich inicjatyw jak wolontariaty szkolne. Również, porównując te kraje z Polską, tylko w naszym kraju doczekaliśmy się uregulowania prawnego wolontariatu. Właśnie aspekty prawne wolontariatu w Polsce były tematem następnego wykładu –„Wolontariat w świetle prawa- akty prawne regulujące pracę wolontariatu”. Warsztaty zakończyły się wymianą kontaktów oraz zebraniem informacji dotyczących programu „Młodzież w działaniu”.
RODZICE chętnie wspomagają naszą KAWIARENKĘ SzACh
Już po raz drugi w tym roku szkolnym nasza Kawiarenka wystawiła swoje wypieki i napoje dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli wesprzeć naszą akcję – Szkolną Akcję Charytatywną : SzACh. Rodzice, którzy przyszli na zebrania w dniu 20 XI mogli posmakować naszych wypieków, wypić kawę, herbatę lub wodę i odetchnąć po rozmowach z nauczycielami. Do naszej skarbonki wpłynęło prawie 91 złotych! Wszystkim darczyńcom, - w imieniu ucznia naszej szkoły – dziękujemy!!!
„Św. Mikołaj – pierwszym wolontariuszem” – wizyta wolontariuszy zagranicznych
26 listopada nasza szkoła gościła 9 wolontariuszy zagranicznych. Przyjechali on w ramach programu „Młodzież w Działaniu” oraz projektu Wolontariat Europejski EVS, który polega na promocji kultur europejskich, pobudzania świadomości europejskiej oraz uwrażliwianiu na ideę współpracy oraz pomocy innym. W trakcie spotkania uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć o zwyczajach związanych ze świętami w ich krajach: Azerbejdżanu, Bułgarii, Gruzji, Portugalii oraz Turcji. Nasi wolontariusz przygotowali dla nich życzenia świąteczne oraz kartki świąteczne. W trakcie wizyty pojawiły się dwa aniołki: Paula Kajko i Sara Tomasik, oraz Klaudia Piotrowska , która częstowała cukierkami wolontariuszy i obecnych w salach uczniów. Asia Chróścińska, Filip Andracki i Bartosz Charysz śpiewali im polska kolędę „Mędrcy świata, Monarchowie” oraz prosili o wypisanie kartek życzeniami w ich języku. Miłym akcentem, który spodobał się wolontariuszom zagranicznym było przygotowanie przez naszych wolontariuszy flag i nazw poszczególnych krajów w trzech językach: polskim, angielskim i w ich narodowych językach. W sprawne przeprowadzenie lekcji zaangażowali się nasi wolontariusze oraz nauczyciele języka angielskiego. Jeżeli chcesz przypomnieć sobie atmosferę tych spotkań – zerknij do GALERII ZDJĘĆ.