II WARSZTATY RAP 2014/2015
reagujesz, akceptujesz, pomagasz!

 

  - RAP DO SZKÓŁ - plakat informacyjny
  - REGULAMIN WARSZTATÓW
  - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

"KONFLIKT TO TYLKO SPRZECZNOŚĆ INTERESÓW".

Unikać... rywalizować... czy współpracować? Czym różni się mediacja od negocjacji? Jakie cechy powinien mieć skuteczny mediator? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć wolontariusze podczas kolejnych warsztatów, które odbyły się 26 maja br. w godzinach 10:00 - 13:00. Fachowcem w tej dziedzinie była mgr Danuta Łaska - pedagog, socjoterapeuta, mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, pracownik Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2. Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyjcie zdjęcia.

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ."AUTOPREZENTACJA CZYLI JAK CIĘ WIDZĄ TAK CIĘ PISZĄ".

Wygląd zewnętrzny, mowa ciała, ton głosu... - czy wiedziałeś, że te elementy w znaczący sposób wpływają na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych? Nasi wolontariusze mięli okazję dowiedzieć się tego i wielu innych aspektów autoprezentacji podczas II warsztatów - 14 kwietnia br. Trenowali pod okiem mgr Moniki Miechowieckiej - pedagoga oraz terapeuty terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia zdjęć!

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ.


"GŁÓWKA PRACUJE - KREATYWNOŚĆ I TWÓRCZE MYŚLENIE W PRACY WOLONTARIUSZA I NIE TYLKO".

W sali, aż huczało podczas I warsztatów tej edycji. Spotkanie odbyło się 17 marca br. a poprowadziła je mgr Natalia Sławatycka - liderka Klubu Pracy w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy. Wolontariusze wytężali swoje szare komórki i mobilizowali mózg do działania podczas różnorodnych ćwiczeń. Koniecznie zobaczcie zdjęcia!

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ. 

I WARSZTATY RAP 2013/2014
reagujesz, akceptujesz, pomagasz!

 

  - RAP DO SZKÓŁ - plakat informacyjny
  - REGULAMIN WARSZTATÓW
  - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

WIELKI FINAŁ WARSZTATÓW RAP! REAGUJESZ, AKCEPTUJESZ, POMAGASZ!

"Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością."

Matka Teresa z Kalkuty

Nie potrzebują słowa dziękuję.., nie oczekują zapłaty.., zawsze znajdą czas.., po prostu robią coś, co sprawia im przyjemność… POMAGAJĄ! Przez dwa miesiące wolontariusze z kilku bydgoskich gimnazjów brali udział w warsztatach przygotowanych z myślą o nich. Uczyli się, w jaki sposób komunikować się z ludźmi, co robić, żeby uratować komuś życie, do ilu trzeba policzyć, żeby pokonać stres i jak pomagać i nie zwariować? Dzisiaj, po 15 godzinach warsztatów, sprawdziliśmy, co z tych spotkań zapamiętali. I okazuje się, że całkiem sporo. Wolontariusze Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 27 oraz Gimnazjum nr 54 Mistrzostwa Sportowego rywalizowali, rozwiązując różne zadania skonstruowane przez swoich trenerów. Najlepsza okazała się grupa z Gimnazjum nr 27, przedstawiając prezentację „Nasza akcja – nasz sukces !”, jak i rozwiązując zadania na poszczególnych stacjach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki, a grupa z Gimnazjum nr 27 zdobyła dodatkowo statuetkę RAP! Wszystkim wolontariuszom, opiekunom i trenerom bardzo, bardzo dziękujemy za ten czas i emocje. Już teraz zapraszamy Was do udziału w II edycji warsztatów RAP! reagujesz, akceptujesz, pomagasz!

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ.


ZDROWY EGOIZM… CZY CHORY ALTRUIZM?

Czy w dzisiejszych czasach, kiedy interes jednostki stawiany jest na piedestale, a egoizm przedstawiany jest jako cecha pozytywna można jeszcze mówić o problemach w wyrażaniu własnego zdania? Czy jest jeszcze coś, czego nie powiedziano w tym temacie..? Nasi wolontariusze mają wiele do powiedzenia, i okazuje się, że w kwestii asertywności, bo o niej mowa, nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa „Zdrowy egoizm czy chory altruizm – jak pomagać i nie zwariować” to temat ostatnich warsztatów, w których uczestniczyliśmy 15 III w godzinach 11:00 – 13:00.

Już za tydzień, 22 III w godzinach 9:00 – 11:30 WIELKI FINAŁ WARSZTATÓW RAP! REAGUJESZ, AKCEPTUJESZ, POMAGASZ!

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ.


NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY...!?

Najpierw czujesz ból brzucha, zaczynają drżeć Ci dłonie, pocisz się, nie możesz wydusić z siebie słowa, masz sucho w ustach… To może być tylko to… STRES!!! I okazuje się, nie tylko, że dotyczy każdego człowieka, ale nie jest tak straszny jak może się wydawać. A dodatkowo może działać pozytywnie… np. dopingująco! Nasi wolontariusze w minioną sobotę (1 III 2014r.) mieli okazję przekonać się, czy ich to zjawisko dotyczy i sprawdzali na własnej skórze metody radzenia sobie ze stresem. Dziś możemy powiedzieć, że stres to dla nich żadna przeszkoda. Zobaczcie zdjęcia ze spotkania! Do zobaczenia 15 marca o godzinie 11:00 na ostatnim już warsztacie pt. „Zdrowy egoizm czy chory altruizm – jak pomagać i nie zwariować”.

A już 22 marca wielki Finał warsztatów RAP! – reagujesz, akceptujesz, pomagasz!

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ.


Wolontariusze na ratunek!

Gdybyś znalazł się w sytuacji, kiedy trzeba uratować komuś życie… czy wiedziałbyś jak to zrobić, by jeszcze nie zaszkodzić…? Nasi wolontariusze już to wiedzą! Po spotkaniu o tajemniczym tytule: "Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach- resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem defibrylatora". Oj działo się… ciekawość, pośpiech, adrenalina, ekscytacja – tak można w ogromnym skrócie opisać emocje, które wywoływał w uczestnikach prowadzący – mgr Sławomir Maciąg, zarażając swoją pasją i profesjonalnym podejściem. Półmetek za nami, a na kolejne spotkanie zapraszamy Was już 1 marca o godzinie 9:00. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: "Czy pomaganie może wywoływać stres? - źródła stresu wolontariusza i sposoby radzenia sobie z nim". Warsztat poprowadzi dr Kamila Litwic – Kaminska - psycholog w Zakładzie Psychologii Różnic Indywidualnych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, psycholog sportu, terapeuta TSR, członek Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP).

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ.


Pierwsze warsztaty RAP

No i rozpoczęły się… tyle przygotowań, oczekiwań, aż wreszcie udało się. Rozpoczęliśmy warsztaty RAP! Reagujesz, Akceptujesz, Pomagasz!

Za nami pierwsze spotkanie pt. „Komunikacja interpersonalna jako element niezbędny w pracy wolontariusza”. Specjalistą w tej dziedzinie jest mgr Paulina Gierszewska – Pingot, dlatego właśnie ona poprowadziła owe spotkanie. Nieśmiałość i onieśmielenie uczestników szybko zamieniła w śmiech i pewność siebie.

Nie zabrakło poszukiwania „mordercy” i wydzierania sobie władzy z rąk. Zainteresowani tematem wiedzą o co chodzi, a Ci których zabrakło niech żałują, bo przed nami jeszcze cztery spotkania, a każde z nich będzie nie mniej ekscytujące.

Na kolejne warsztaty zapraszamy wolontariuszy już 8 lutego. Startujemy o godzinie 9:00 z tematem "Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach - resuscytacja krążeniowo - oddechowa z użyciem defibrylatora". Ten pełen tajemnic temat odkryje dla nas nikt inny jak tylko on – mgr Sławomir Maciąg! Instruktor Pierwszej Pomocy PCK, od 11 lat prowadzi Grupę Pierwszej Pomocy przy XV Liceum Ogólnokształcącym, która od 2002 r. jest mistrzem Bydgoszczy i województwa kujawsko – pomorskiego w udzielaniu pierwszej pomocy PCK, jego grupa zdobyła trzykrotne mistrzostwo Polski w 2009 r, 2010 r. i 2012 r., pięciokrotne w-ce mistrzostwo Polski, 3 razy reprezentowała kraj na Europejskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy jako grupa najmłodsza i jedyna grupa szkolna.

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z tego wydarzenia w GALERII ZDJĘĆ.


Lubisz pomagać innym i czerpiesz z tego radość? Dołącz do nas! Od września 2009 roku działa Szkolne Koło Wolontariatu. Opiekunem Koła jest mgr Joanna Pliszka, a trzon jego stanowią uczniowie naszej szkoły. Nieważne, czy jesteś gimnazjalistą czy licealistą. Jeśli lubisz nieść innym pomoc, angażować się w sprawy innych ludzi i zdobyć cenne doświadczenia – dołącz do nas! Zapoznaj się z planem pracy naszego koła i zgłoś się do naszego opiekuna, który odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Włącz się do naszych działań - zapraszamy w każdy poniedziałek do sali nr 2, od 14.35-15.20.

 

Autor strony: Marcin Maćkiewicz
(admin@liceumxv.edu.pl)

 

Opiekun strony: Joanna Pliszka
(wagtail2@poczta.onet.pl)