8 Lipca 2011 w Operze Nova odbyła się konferencja „Wolontariat dla demokracji” inaugurująca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i zgromadziła ok. 150 przedstawicieli europejskich organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych i regionalnych. Organizacją tej konferencji zajął się Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnej ALDA. Uczestników konferencji przywitali m.in. prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz przewodniczący ALDY Per Vinther. Uczestnicy konferencji prezentowali różny kontekst polityczny wolontariatu, mówiono też o wolontariacie zagranicznym, wymieniano doświadczenia w wspieraniu aktywnego uczestnictwa obywateli w różnych krajach, dyskutowano w grupach roboczych nt. motywowania obywateli do aktywnego uczestnictwa w lokalnym życiu publicznym. W konferencji uczestniczyła opiekunka naszego Szkolnego Koła Wolontariatu, Joanna Pliszka wraz z naszą wolontariuszką, Honoratą Wiśniewską. Imprezą towarzyszącą była prezentacja na Starym Rynku organizacji pozarządowych i szkolnego wolontariatu ze szkół bydgoskich. Osiągnięcia naszego SKW prezentowali wolontariusze: Przemysław Jeziorski i Piotr Matuszewski wraz z p. Małgorzatą Brzechwą. Zarówno konferencja jak i prezentacja była ciekawą formą zdobywania nowych doświadczeń, nie tylko w zakresie wolontariatu, ale również w aspekcie językowym, gdyż zarówno w trakcie konferencji jak i wizyty na Starym Rynku posługiwano się głównie językiem angielskim.
Peżeli chcesz zobaczyć krótki filmik o konferencji:
http://www.youtube.com/watch?v=u85o0rCS1h8&feature=youtu.be
Jeżeli chcesz przeczytać artykuł o konferencji w języku angielskim:
http://www.alda-europe.eu/newSite/headlines_dett.php?id=10
Jeżeli chcesz zobaczyć krótki fotoreportaż z konferencji:
http://www.alda-europe.eu/newSite/photogallery_dett.php?id=14
http://www.alda-europe.eu/newSite/photogallery_dett.php?id=17
13 czerwca 2011 wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w szkoleniu jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt. Dowiedzieliśmy się jak wygląda zwykły dzień w schronisku, jakie potrzeby mają zwierzęta i jaki jest zakres zadań wolontariusza. Dyrektor schroniska, p. Szolginia, w ciekawy sposób zapoznała nas z elementami psychologii zwierząt, problemami edukacji i pro edukacji w wychowaniu zwierząt w domu oraz mówiła o programie treningowym psów schroniskowych. Nasi wolontariusze: Danka, Honia, Monika , Marta i Piotrek byli bardzo poruszeni sytuacją zwierząt, a jeszcze bardziej bestialstwem i głupotą ludzi, a także ich brakiem odpowiedzialności. Zainteresował nas też program pomocy prawnej dla zwierząt, taka straż dla zwierząt, – ale do niego mogą przystąpić tylko osoby pełnoletnie. Jeżeli nie obce są Tobie problemy zwierząt i chciałbyś wesprzeć działania schroniska, wejdź na stronę www.schronisko.org.pl i dołącz do grona ich sympatyków, lub zostań wolontariuszem schroniska!
11 czerwca 2011 wolontariusze SKW pomagali przy sprawnym przebiegu festynu o charakterze środowiskowym, którego współorganizatorem jest stowarzyszenie „Wyzwanie”. Naszym zadaniem była pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu osobom niepełnosprawnym, przygotowanie stoiska do loterii fantowej, podawanie do stołu, sprzątanie, ale też (!) obieranie ziemniaków. Tutaj wykazali się Piotr, Grześ, Marta i Danusia. Przygotowaniem stołów i innymi sprawami organizacyjnymi zajęli się Piotrek, Bartek Bartoszewski, nasz obecny wolontariusz i gościnnie Bartek Kocieniewski, nasz zeszłoroczny wolontariusz. Pomocą przy transporcie zajęli się Przemek i Jakub. Wcześniej, na spotkaniu organizacyjnym, czwórka naszych wolontariuszy pomogła przygotować losy do loterii, które były sprzedawane podczas imprezy. Sprzedażą zajęły się Monika i Honia. Nie obyło się bez wspólnych zabaw, tańców i występów artystycznych. Wystąpił zespół Prosum, a nasz Jakub też zagrał(!), wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę „Trzynastego”. Późnym popołudniem przyjechał wóz Straży Pożarnej , co było niewątpliwie atrakcją dla młodszej widowni. Poczęstowano nas zupą (do której wcześniej obraliśmy ziemniaki) oraz kiełbaską z grilla. Na szczęście pogoda nam w miarę dopisała i humory też i ani się spostrzegliśmy, trzeba było wracać do domu!
Zdjęcia
24 maja dwóch naszych wolontariuszy: Jakub Jankowski i Przemek Jeziorski, pomagali w przeprowadzce, a raczej przygotowaniu pomieszczeń do przeprowadzki siedziby „Wyzwania”. Pani Halina Jankowska, prezes „Wyzwania”, pochwaliła pracę tylko dwóch, ale za to solidnych wolontariuszy. Niestety, pozostali wolontariusze nie mogli pomóc, bo byli na wycieczce. Czeka nas jeszcze pomoc w malowaniu tej sali i ponownym sprzątnięciu, ale to dopiero za jakiś czas, czekamy na sygnał i na pewno, już większa teraz grupą, pomożemy!
10 maja na Wyspie Młyńskiej odbyło się spotkanie wolontariuszy szkół bydgoskich z zagranicznymi wolontariuszami zorganizowane przez Wolontariat Miejski przy współpracy z Fundacją Wiatrak. Na spotkaniu opiekun grupy zagranicznych wolontariuszy p. Agnieszka Ignatowska opowiadała o możliwościach wyjazdu wolontariuszy i goszczenia wolontariuszy w ramach programu Młodzież w działaniu. Prelekcji przysłuchiwali się nasi wolontariusze: Karolina Gizińska, Jakub Jankowski i Przemysław Jeziorski wraz z opiekunką SKW – Joanną Pliszką. Następnie wolontariusze zagraniczni wypowiadali się na temat swoich przeżyć związanych z pobytem w Polsce. Opowiadali o swoich wrażeniach związanych ze spotkaniem z inną kulturą, mentalnością, zwyczajami i obrzędami. Zagraniczni goście wysłuchali jak spędzamy różne święta w Polsce, a my obejrzeliśmy prezentacje jak te święta obchodzone są we Włoszech i Portugali. Było to naprawdę ciekawe spotkanie i odbywało się głównie w języku angielskim, ale i trochę po polsku i trochę po włosku.
Zdjęcia
9 maja nasi wolontariusze wsparli organizacyjnie w następnej imprezie Ruchu na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych „Wyzwanie”. Pod opieką księdza Rafała, wolontariusze SKW: Honorata, Przemek, Grzegorz, Jakub i Piotrek pomagali pani Halinie Jankowskiej w sprawnym przeprowadzeniu tej imprezy. Nie tylko od strony organizacyjnej, ale również aktywnie włączyli się do potańcówki, tańcząc z gośćmi, a ksiądz przyniósł gitarę i zabawa rozkręciła się na całego. Miło wspominać będziemy tą majowa potańcówkę.
Postanowiliśmy zorganizować charytatywny koncert i ostro wzięliśmy się do pracy. Czasu było niewiele, bo uzyskaliśmy zgodę dyrektora na przeprowadzenie koncertu 28 IV 2011, w naszej szkole. Mieliśmy miesiąc czasu. Podzieliliśmy się zadaniami. Honorata i Przemek byli w stałym kontakcie z zespołami i udało im się ostatecznie załatwić dwa zespoły: „Półtora Pomidora” (dawniej Taxi) oraz SielSKA. Paulina zaproponowała występ zespołu tanecznego CREEP, wstąpił również duet uczniów naszej szkoły ANIA I PATRYK . Zamówieniem biletów, plakatów oraz poczęstunkiem dla wykonawców zajęła się p. Pliszka, a zorganizowaniem przedmiotów aukcyjnych – nasza pani pedagog. Sprzedaż biletów trwała od 18 kwietnia do 20 kwietnia odbywała się na długich przerwach. Wolontariusze sprzedali wszystkie bilety – było ich sto, kosztowały 5 złotych : więc łatwo policzyć: - 500 złotych znalazło się w kasie akcji SzACh. Mieliśmy pewne obawy co do aukcji. Taka forma zbierania pieniędzy nie miała w naszej szkole miejsca. To był debiut. Przygotowaliśmy Regulamin aukcji, powiadomiliśmy wychowawców klas i czekaliśmy. Do samego koncertu nie byliśmy pewni, czy i ile klas weźmie w aukcji udział. Udało się. Podczas aukcji czuć było atmosferę rywalizacji oraz emocje. Ostatecznie oba przedmioty aukcyjne zgarnęła klasa I A, która nie dała szans innym licytującym przebijając stawki coraz wyżej, co dało odpowiednio kwoty 185 zł i 118 zł. Na aukcji wystawiliśmy Polary dla Klasy, sponsorowane przez sklep firmowy Plus z Galerii Pomorskiej oraz zdjęcie z autografem i imienną dedykacją Tomasza Golloba. Koncert prowadzili Honorata i Przemek, pozostali wolontariusze zajęli się organizacją i czuwali nad sprawnym przebiegiem koncertu, Świeżo wyremontowana sala 30 przeżyła istne oblężenie. Setka szczęśliwców, którym udało się zakupić bilety, miała okazję wysłuchać naprawdę dobrych rokowych coverów podczas koncertu zespołu PÓŁTORA POMIDORA, ciekawych utworów w rytmie reggae zespołu SIELSKA, pięknego wykonania piosenek w duecie ANIA I PATRYK, oraz obejrzeć interesujące występy taneczne zespołu CREEP. Pod koniec koncertu odbyło się losowanie szczęśliwych losów – na niepytanie. Koncert nie odniósł by takiego dużego sukcesu, gdyby nie pomoc i zaangażowanie osób z naszej szkoły: pana dyrektora, który wydal zgodę na przeprowadzenie koncertu, pana Marka Gawrona, który zajął się koncertem od strony akustycznej, pani Teresy Chrapkowskiej, która udostępniła nam salę zespołu przedmiotowego na potrzeby Wolontariatu i gości, samorządu szkolnego i opiekuna gazetki szkolnej – Michała Laskowskiego oraz wszystkich naszych wolontariuszy. No i oczywiście: publiczność, która była rewelacyjna, i bez której nie moglibyśmy wesprzeć finansowo naszego podopiecznego. Dziękujemy, to był naprawdę udany koncert!
Zdjęcia
SzACh została zainicjowana przez wolontariuszy naszej szkoły wiosną br. i jest wynikiem współpracy Szkolnego Koła Wolontariatu i pedagoga szkolnego. Głównym założeniem SzACh jest zjednoczenie społeczności uczniowskiej naszej szkoły oraz wszystkich osób dobrej woli we wspólnym działaniu: zgromadzenia środków finansowych i przekazania ich jednej osobie z grona uczniów w szczególnie trudnej sytuacji materialnej i/lub życiowej. Podczas zebrania z rodzicami 23 marca cieszyliśmy podniebienia darczyńców własnoręcznie upieczonymi ciastami, świeżo parzoną kawą i herbatą. W zamian za to rodzice wrzucali do naszych puszek symboliczne "złotówki" o łącznej wartości 208,07!!! Serdecznie dziękujemy za wsparcie i czekamy na dalszą pomoc!
24 marca ruszyła akcja witaj zajączku i trwać będzie do 17 kwietnia. Wolontariusze i podopieczni Ruchu WYZWANIE przygotowali karki świąteczne. W zamian za taką kartkę świąteczną obdarzcie potrzebujące osoby symbolicznym datkiem pieniężnym. Każda złotówka warta jest uśmiechu dziecka przy wielkanocnym stole. Pierwsze datki otrzymaliśmy od rodziców, również podczas Drzwi Otwartych naszej szkoły 2 kwietnia. Czekamy na następne! Pamiętajmy o innych i przy okazji tego święta.
Zdjęcia
Dzięki osobistemu zaangażowaniu Honoraty Wiśniewskiej pięcioro naszych wolontariuszy wzięło udział w akcji WOŚP. Honorata skontaktowała się ze Sztabem WOŚP, który działa przy LO VIII. Wciągnął on w swoje szeregi naszych wolontariuszy: Honoratę Wiśniewską, Monikę Czyrny, Cecylię Sobocińską, Jakuba Jankowskiego i Piotra Matuszewskiego. Uzbrojeni w puszki i identyfikatory WOŚP rano 9 stycznia 2011 wyruszyli na akcję zbierania datków od szczodrych mieszkańców grodu nad Brdą. Razem uzbierali 2089 złotych !!!!!
W przyszłym roku szkolnym planujemy utworzyć własny Sztab przy XV LO i wtedy nasi wolontariusze oraz społeczność naszej szkoły na pewno przyczyni się do jeszcze większego finansowego wsparcia tej słusznej i wartościowej idei.
Tej zimy udało nam się przeprowadzić akcję zbiórki prezentów świątecznych dla naszych podopiecznych: dzieci i młodzieży z Ruchu „WYZWANIE” i włączyć do niej uczniów naszej szkoły. Przygotowaliśmy plakaty i poprosiliśmy panie bibliotekarki o udostępnienie miejsca na te prezenty. Akcja trwała od 22 listopada do 6 grudnia 2010. Na niespełna dwa tygodnie biblioteka stała się miejscem, gdzie mogliśmy przynosić prezenty: zabawki, książki, gry i słodycze. Do akcji włączyli się również nauczyciele z naszej szkoły. 10 grudnia , przedstawiciel Ruchu, p. Dorota Kurowska, odebrała prezenty. Wszystkim osobom, które dorzuciły swój prezent do worka świątecznego – dziękujemy!!!
Poproszono naszych wolontariuszy do pomocy przy zorganizowaniu spotkania religijnego dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Spotkanie odbyło się 9 grudnia 2010. Rozpoczęcie spotkania zaingerowała msza św. roratnią, którą odprawił ks. Janusz Tomczak, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych w kościele p/w św. Jana Biskupa i Ewangelisty w Fordonie. Następnie przewidziano wspólne spotkanie przy kawie i ciastkach. Nasze zadanie polegało na udzieleniu pomocy w dotarciu osób niepełnosprawnych do kościoła i do salki, gdzie odbyło się spotkanie(wózki), przygotowanie tej salki, nakrycie do stołu, parzenie i roznoszenie kawy, herbaty mycie naczyń, roznoszenie słodyczy . Sprawami organizacyjno – porządkowymi oraz pomocy przy wózkach, zajęli się głównie chłopcy (Bartek Bartoszewski, Grzegorz Jelinowski, Jakub Jankowski, Piotr Matuszewski oraz Tomasz Wiśniewski),a sprawami związanymi z pracami w kuchni - dziewczęta (Monika Czyrny, Karolina Gizińska, Marta Górska, Danusia Kasprzak i Honorata Wiśniewska). Na zakończenie imprezy i w podziękowaniu za współpracę poczęstowano nas słodkim upominkiem , a opiekun naszej grupy,
p. Joanna Pliszka, otrzymała dyplom - podziękowanie za zorganizowanie przez nasz akcji charytatywnej „Witaj Mikołaju- po raz drugi”. Było to miłe, ale pracowite spotkanie, a Prezes Ruchu, p. Halina Jankowska, zaprosiła nasz na następne takie spotkania i o ile nam wiadomo – szykuje się Bal Karnawałowy – i my na pewno tam będziemy!
Zdjęcia
Tradycyjnie pomagamy naszym podopiecznym i w tym roku również zbieramy upominki świąteczne dla dzieci z Ruchu Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych WYZWANIE. 6 Grudnia wspólnie z osobami z Ruchu Wyzwanie przygotujemy paczki świąteczne w skład których wejdą dary naszych kolegów, koleżanek ze szkoły: zabawki, maskotki oraz słodycze. Mamy nadzieję, że tych paczek będzie dużo i wzorem zeszłego roku, do akcji włączą się pracownicy naszej szkoły. Akcja zbierania darów świątecznych potrwa od 22 listopada do 4 grudnia.
Nasi wolontariusze aktywnie włączają się do pomocy przy organizacji Festiwalu Sztuki w SP 65, 26 i 27 listopada, pomogą w dekoracji i przygotowaniu sal i oraz uczestniczyć będą w organizacji i sprawnym przebiegu tej imprezy.
W akcji z „Potrzeby serca” uzbieraliśmy do puszki 255,43 zł. Jesteśmy dumni, że tyle osób wsparło nasze działanie, jest to o przeszło sto złotych więcej niż w zeszłym roku! Mamy nadzieję, że w następnym roku więcej osób przyczyni się do uśmiechu dzieci niepełnosprawnych, gdyż pieniążki te zostaną przeznaczone na zakup upominków świątecznych i zasilą fundusze Ruchu na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych „Wyzwanie”.
Przed świętem 1 listopada wzięliśmy udział w akcji Wolontariatu Miejskiego i wspólnie uporządkowaliśmy nagrobki Zasłużonych Bydgoszczan
w Dolinie Śmierci. W akcji wzięło udział około 60 wolontariuszy z całego miasta Bydgoszczy, w tym i wolontariusze z naszego, Szkolnego Koła
Wolontariatu. Wyruszyliśmy na akcję w piątek 29 października o 9.50 na miejsce zbiórki – kościół przy ul. Bołtucia. Tam otrzymaliśmy
kamizelki Wolontariuszy Miejskich. Gdy dotarliśmy pod Pomnik , zadumaliśmy się na chwilę. Po dotarciu nad groby, otrzymaliśmy rękawice,
miotły, grabie i worki. Przystąpiliśmy do działania i zaczęliśmy porządkowa
nagrobki z liści. Wspólna praca daje efekty i około 13 wszystko już było wysprzątane. Warto było chociaż w taki sposób podziękować i
oddać hołd tym wszystkim, którzy oddali za nas życie, za to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce i mówić naszym, polskim językiem.
Zdjęcia
W październiku zbieramy do puszki datki na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Każde wsparcie finansowe na zakup drobnych upominków mikołajkowych, to jak promyczek słońca ofiarowany tym dzieciom i ich rodzicom. Koszty leczenia dzieci niepełnosprawnych są zazwyczaj bardzo wysokie i bywa, że rodzicom nie starcza już na drobny upominek czy prezent dla swoich milusińskich. Przyczyńmy się do ich radości – dzieląc się z nimi nawet niewielkimi datkami, przyczynimy się do ich wielkiego uśmiechu i chwili radości!
Minęły wakacje i pora zabrać się do pracy i niesienia pomocy innym! Nasza grupa w tym roku szkolnym to głównie wolontariusze z XV LO. Na pewno będziemy brać udział w różnych akcjach, które ujęliśmy w planie pracy na ten rok i w takich, które nie zostały w nim ujęte. Wszystko zależy od nas, ilu osobom będziemy mogli pomóc ,czy też ile akcji będziemy mogli wesprzeć. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą Wolontariusza: zapoznaj się z Planem pracy naszego Koła. Jeżeli czujesz, że chcesz brać w tym udział - skontaktuj się z opiekunem naszej grupy: Joanną Pliszka – nie czekaj, przyłącz się, zrób coś dla innych i dla siebie!