DZIAŁANIA KOŁA ZREALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

Szkolne Koło Wolontariatu

Działania zrealizowane w roku szkolnym 2011/2012

liczba wolontariuszy: 21 (16 uczniów kl II XV LO, 1 uczennica kl II XXMS, 4 uczniów kl I XV LO)
spotkania SKW: poniedziałek 14.35-15.20 i na bieżąco, w ramach potrzeb

W I semestrze 2011/2012 wzięliśmy udział
w 18 akcjach
3 szkoleniach
oraz w Gali Wolontariusza Roku 2011.

Akcje podejmowaliśmy z własnej inicjatywy:
1) Zorganizowanie spotkania wolontariuszami zagranicznymi dla uczniów ZSnr5MS w Bydgoszczy 8 IX
2) Akcja SzACh 20 X (181,67 zł) 17 XI (104,06 zł) – zbieranie funduszy dla ucznia ZSnr5MS, będącego w trudnej sytuacji materialnej
3) Koncert Charytatywny akcji SzACh 26 IV ( bilety: 385,00 zł )
4) Licytacje podczas koncertu SzACh 26 IV
a) licytacja statuetki SzACh 217,00 zł,- wylicytowała klasa 1d XV LO,
b) licytacja płyty Heldorado wraz z podpisami członków zespołu- 110,00 zł,- wylicytował uczeń klasy IIc XVLO, Bartosz Bartoszewski)
Przekazanie kwoty 1.000 zł zostało przekazane uczniowi 25 V 2012 w obecności rodzica oraz pani pedagog i opiekuna szkolnego wolontariatu

we współpracy z Urzędem Miasta:
5) Europejski Dzień Bez Samochodu 22 IX 2011
6) Wybory do Sejmu i Senatu w naszym mieście 9 X
7) Akcja porządkowania nagrobków w Dolinie Śmierci 28 X
8) Karnawałowa zabawa z dziećmi w TPD 11 II
9) Porządkowanie Wyspy Wisielca 28 IV
10) Piknik na Wyspie Młyńskiej 3VI

we współpracy z Ruchem „Wyzwanie”
11) Porządkowanie nowej Sali dla Ruchu „Wyzwanie” 23 XI
12) „Warto być razem” – Mikołajkowe spotkanie w klubie Heros 5 XII
13) akcja sprzątania po Karnawałowej Zabawie 9 II
14) Wiosenne porządki – 23 IV
15) „Biało-czerwona potańcówka” 14 V

We współpracy z I i II Sztabem WOŚP
16) udział w Finale WOŚP – 24 wolontariuszy 6.330,62 zl

we współpracy z nauczycielem ZSn5MS A. Nejmanem
17) akcja Szlachetna Paczka X-XII

we współpracy z SP 65
18) Festiwal Sztuki SP 65 19-20 XI

Wzięliśmy udział w 3 szkoleniach
1) Szkolenie dla wolontariuszy w Hospicjum im. Popiełuszki 18 X
2) Szkolenie dla opiekunów Wolontariatu 9-10 XI
3) Młodzież w działaniu – szkolenie dla wolontariuszy i ich opiekuna XII

Nasi wolontariusze zasilają również szeregi Miejskiego Wolontariatu (2 osoby)

Nasza pomoc doceniono i wolontariusze otrzymali dyplomy i podziękowania za zaangażowanie
od
Prezydenta Miasta Bydgoszczy (5 wolontariuszy) Gali Wolontariusza Roku 2011
od
Prezydenta Miasta Bydgoszczy (4 wolontariuszy) Wybory do Sejmu i Senatu w naszym mieście
od
Zastępcy Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy (SKW) Europejski Dzień Bez Samochodu
od
Prezesa Ruchu Wyzwanie (7 wolontariuszy i opiekun) „Warto być razem”

Opiekun koła wolontariatu: Joanna Pliszka


RODZINNY PIKNIK NA WYSPIE MŁYŃSKIEJ

3 czerwca odbył się Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny propagujący wartości rodzinne, który kończył się wspólnym Piknikiem na Wyspie Młyńskiej. Nasi wolontariusze stawili się do pomocy już o 10.00 na Wyspie Młyńskiej, chociaż impreza rozpoczynała się od 12.00. Naszym zadaniem była pomoc w przygotowaniu wystawy prac plastycznych, pomoc organizacyjna oraz wspólne zabawy z rodzinami i ich dziećmi w trakcie Rodzinnego Pikniku na Wyspie Młyńskiej. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, m.in. kącik zabaw dla maluchów, dmuchana zjeżdżalnia czy malowanie twarzy Paula Lijewska, Marta Czerwińska, Aleksandra Chróściel, Paulina Blok, Karolina Gizińska i Danuta Kasprzak pomagały dzielnie pani Annie Pazderskiej, która z ramienia Urzędu Miasta i Opiekuna Siły Wolontariatu Miejskiego, czuwała nad przebiegiem organizacyjnym Pikniku na Wyspie Młyńskiej. Wolontariuszki dzielnie pomagały do późnego popołudnia i mogły liczyć nie tylko na uśmiech, ciepłe słowo, ale świetną wspólną zabawę i posiłek. Scena stała się miejscem występów i wręczania nagród konkursów dla dzieci i młodzieży, a także występów artystycznych. Więcej zdjęć na http://www.mmbydgoszcz.pl


BIAŁO-CZERWONA MAJOWA POTAŃCÓWKA.

Tradycją jest, że nasze szkolne koło wolontariatu aktywnie włącza się w środowiskowe imprezy organizowane przez Ruch na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych WYZWANIE. Tym razem również nasi wolontariusze nie zawiedli wspomagając organizacyjnie przebieg imprezy Majowej Potańcówki 3, organizowanej pod hasłem „Będziemy kibicami EURO 2012”. Spotkanie odbyło się w klubie Heros, 14 maja 2012 i trwało od 10.00 do 12.00. Nasi wolontariusze stawili się już około 9.00 rano. Piotr Matuszewski, Bartek Bartoszewski, Jakub Jankowski pomagali głównie w szatni i w transporcie osób niepełnosprawnych, a Honorata Wiśniewska, Karolina Gizińska, Danusia Kasprzak, Marta Czerwińska, Paula Lijewska oraz Aleksandra Chróściel włączyły się do zadań organizacyjnych na sali i w kuchni. Wszyscy wolontariusze w chwili wolnej uczestniczyli w zabawie na sali. Dominującymi kolorami podczas imprezy była czerwień i biel, a uczestnicy wspólnie śpiewali i tańczyli do piosenek i melodii o tematyce sportowej. Zapraszamy na stronę naszego wolontariatu i galerię zdjęć.

Zdjęcia


Wiosenne porządki.

23 kwietnia 2012 nasi wolontariusze nie odmówili pomocy w porządkowaniu sali, w której odbywają się zajęcia dzieci i młodzieży z Ruchu na rzecz godności osób niepełnosprawnych „Wyzwanie”. Wraz z opiekunką stawili się o godzinie 14.30 wolontariusze (Piotr, Jakub, Grzegorz , Bartek i Paula) zaczęli sprzątanie. Po ich wizycie sale aż lśniły a oka błyszczały!

Sprzątanie na Wyspie Wisielca.

Trójka naszych uczniów odpowiedziała na prośbę Wolontariatu Miejskiego i wzięła udział w akcji sprzątania wyspy, która jest na Brdzie, ale nie jest to Wyspa Młyńska. Wyspa Wisielca, lub jak inni ją nazywają – Wyspa Kapuściska, będzie e nowym miejscem spotkań i rekreacji dla bydgoszczan. Najpierw jednak trzeba ją doprowadzić do porządku i taki był apel Wolontariatu Miejskiego. Piotr Matuszewskim , Monika Czyrny oraz Błażej Tomaszewski wraz z grupą innych wolontariuszy wzięli w tej akcji udział pracowicie rozpoczynając długi weekend majowy. Akcja miała miejsce 28 kwietnia od godz. 11.00 do 15.00(a na wyspę dopłynęli stateczkiem!).
Zdjęcia


UDANY KONERT SzACh po raz drugi!!!

Drugi koncert charytatywny na rzecz ucznia naszej szkoły odbył się 26 kwietnia, i znowu ani widownia ani artyści nie zawiedli. Udało nam się sprzedać większość biletów, a wszyscy widzowie po koncercie zgodnie twierdzili: BYŁO WARTO. Już przed samym koncertem do kas ustawiała się długa kolejka, a nasi wolontariusze czuwali nad sprawną organizacją.

Gdy już wszyscy zajęli miejsca , czas było zacząć. Koncert poprowadziły nasze wolontariuszki Paulina Blok i Paulina Lijewska, nad akustyką picze sprawował pan Marek Gawron, w takich sytuacjach nieodzowny i niezastąpiony. Najpierw zaśpiewał duet Sara i Daria, które przypomniały dobrem stare przeboje zespołu Modern Talking i rozkołysały widownię. Potem nastał czas na pokazy taneczne. Niestety, dosłownie 5 minut przed koncertem, dowiedzieliśmy się że dwa zespoły taneczne nie wystąpią, ale zawsze można liczyć na uczniów naszej szkoły i uratowała nas Agnieszka z II d i wystąpiła w duecie ze swoją koleżanką. Dały popis.!!!

Przed losowaniem karteczek na niepytane (10 szczęśliwców!) podziwialiśmy występy formacji tanecznej Szkoły Tańca 74, która spodobała się bardzo i podbiła serca widzów. Duet taneczny pojawił się jeszcze raz przed występem zespołu rockowego, HELLDORADO, który zagrał REWELACYJNIE!!! Czekając na ich występy zabawiał nas Przemek z klasy II d, ale mimo tej „przerwy technicznej”, nikt nie czul się zawiedziony czy rozczarowany ich występem.

Więcej fotografii w zakładce Zdjęcia. Zapraszamy!

Po koncercie miły miejsce aukcje, na których wylicytowano:

Statuetkę przechodnią Koncertu SzACh- klasa ID za kwotę 217,00 zlotych!!!

oraz płytę zespołu Heldorado za 110,00 zlotych!!! – uczeń klasy IIc, Bartosz Bartoszewski.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę!!! Koncert nie odniósłby takiego sukcesu gdyby nie zaangażowanie naszych wolontariuszy, oraz wsparcie dyrektora naszej szkoły, Samorządu Uczniowskiego, pana Marka Gawrona no i oczywiście publiczności, która jak zawsze nas nie zawiodła.

Zdjęcia


II Szkolny Koncert Charytatywny SzACh !

26 kwietnia (czwatek) znów gramy dla ucznia naszej szkoły! Koncert rozpoczynamy od godziny 13.15 występami tanecznymi zespołów ADHDance i Szkoły Tańca 74, posłuchamy tez Sary i Darii, a główną muzyczną atrakcją koncertu jest występ zespołu grającego alternatywnego rocka - HELDORADO !!! Bilety imienne w cenie 5 złotych do nabycia od środy 18 kwietnia na długiej przerwie przed pokojem samorządu. Ilość biletów ograniczona! W trakcie koncertu odbędzie się klasowa aukcja Przechodniej Statuetki Koncertu SzACh. Niech wasza klasa zostanie tegorocznym rekordzistą i przebije zeszłoroczną kwotę licytacji: 185 złotych wylicytowana przez klasę Ia XV LO!!!
Do licytacji będzie płyta HELDORADO z podpisem.
Regulamin sprzedaży biletów imiennych oraz Klasowej licytacji.


Piszą o nas

W sobotnim wydaniu Expressu Bydgoskiego ukazał się wywiad z panią Joanną Pliszką opiekunką koła wolontariatu przy Zespole Szkół Nr 5 Mistrzostwa Sportowego. Przy okazji chcielibyśmy zauważyć, że do artykułu wkradł się chochlik drukarski, który powiększył sumę zebranych pieniędzy do kwoty 35 tysięcy złotych. W rzeczywistości suma zebranych pieniędzy wyniosła 3,5 tysiąca złotych.


KARNAWAŁOWA ZABAWA Z DZIEĆMI

11 lutego czwórka naszych wolontariuszy uczestniczyła w zabawie karnawałowej dla dzieci niepełnosprawnych zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Bydgoszczy. Impreza odbyła się w budynku przy ulicy Bośniackiej i był to bal maskowy dla wszystkich zaproszonych dzieci. Nasi wolontariusze również się przebrali: Sylwia Dudek była czarownicą, Karolina Gizińska – śpiącą królewną, Paulina Blok-cowboyem, a Piotrek Matuszewski -malarzem artystą. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądała zabawa – zapraszamy do szkolnej galerii zdjęć. Tak bardzo spodobał się wspólnie spędzony czas, że wolontariusze postanowili wkrótce znów odwiedzić dzieci z TPD. Najbliższa impreza szykuje się 10 marca! Na pewno tam się pojawimy!
Zdjęcia


KARNAWAŁ TRWA

8 lutego odbyła się zabawa karnawałowa dzieci i młodzieży Ruchu „ Wyzwanie”, a nasi wolontariusze zadeklarowali pomoc w wysprzątaniu sali, w której odbyła się zabawa. Jak zwykle można było polegać na naszych wolontariuszach: Aleksandrze Chróściel, Pauli Lijewskiej, Agnieszce Dąbrowskiej, Bartku Bartoszewskim, Kubie Jankowskim, Grzesiu Jelinowskim oraz Piotrku Matuszewskim. Spędzili w siedzibie Ruchu „ Wyzwanie” 9 lutego trzy godziny i wysprzątali dwie sale do czysta!


Finał WOŚP!!!

Według danych Głównego Sztabu WOŚP w Bydgoszczy szacuje się, że wszystkie akcje prowadzone przez Sztab w Bydgoszczy zgromadziły 486 497, 36 zł (na dzień 9.01.2012), a łącznie w całym regionie uzbierano ponad milion zł z samych puszek i licytacji (www.wosp.bydgoszcz.com). Do akcji WOŚP poprzez Szkolne Koło Wolontariatu zgłosiło się 26 wolontariuszy – (16 do I Sztabu oraz 10 – do II Sztabu w Bydgoszczy). W trasę ruszyło 24 wolontariuszy i efektem ich pracy i zaangażowania uzbierano 6 330,62 zł. Najwięcej udało się zebrać Mikołajowi Niedzielskiemu (800 zł) oraz Markowi Prochowskiemu (721,04 zł). Gratulujemy!!!


Gala „Bydgoski Wolontariusz Roku”

“Nic naprawdę cennego nie bierze się z ambicji czy tez z samego poczucia obowiązku; to, co cenne, rodzi się z miłości i poświęcenia dla innych ludzi (...)” Dnia 20.12.2011r. w bydgoskim Ratuszu przy Starym Rynku takie same słowa usłyszeć mogli wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu. Uroczysta gala, podczas której ogłoszeni zostali laureaci dziewiątego już konkursu na bydgoskiego Wolontariusza Roku 2011, odbyła się w Sali Sesyjnej. Honorowy patronat nad galą objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska oraz Prezydent Miasta Rafał Bruski. Wpłynęło łącznie 71 wniosków konkursowych – w kategorii: Wolontariusz młodzieżowy- 34 zgłoszenia, Wolontariusz dorosły- 29 zgłoszeń. Opiekun wolontariatu- 8 zgłoszeń. Nasz Wolontariat reprezentowali: Honorata Wiśniewska, Jakub Jankowski, Grzegorz Jelinowski, Przemysław Jeziorski oraz Piotr Matuszewski, którzy otrzymali Dyplomy za zaangażowanie na rzecz idei Wolontariatu. Cieszymy się z sukcesów naszych wolontariuszy!

Po zakończeniu Gali, nasi wolontariusze mieli okazję porozmawiać z wice-prezydentem miasta Bydgoszczy, Janem Szopińskim, na temat przebiegu obrad Rady Miasta i zasad głosowania miejskich radnych.


SZLACHETNA PACZKA 2011 – FINAŁ AKCJI

W dniach 9-10 grudnia 2011 roku odbył się finał ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. 15 wolontariuszy z klas drugich i trzecich naszej szkoły, pod opieką profesora Andrzeja Nejmana, pracowało ciężko, aby w ciągu dwóch dni przyjąć w magazynie a następnie rozwieźć paczki do 39 rodzin z całej Bydgoszczy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi cel ten został osiągnięty. Razem przenieśliśmy a potem transportowaliśmy prawie 400 kartonów oraz innych rzeczy, takich jak odkurzacze, pralki, lodówki, łóżka czy inne meble. Dzięki naszemu zaangażowaniu 55 rodzin z Bydgoszczy oraz Inowrocławia otrzymało pomoc materialną a co za tym idzie nadzieję na lepsze jutro. Czasami zastanawiamy się, co oznacza słowo "bohater"… Dla mnie określenie to pasuje do wszystkich wolontariuszy naszej szkoły, którzy poświęcając często sporo swojego wolnego czasu wyciągnęli rękę w kierunku drugiego człowieka. Chciałem z całego serca bardzo gorąco im za to podziękować!
Jako szkoła zebraliśmy sporą kwotę pieniędzy na pomoc rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki temu mogliśmy przygotować prezenty dla 5 rodzin z naszego miasta. Dziękuję szczególnie klasom II c i III d za przygotowanie pięknych paczek. Dziękuję również tym wszystkie, którzy dołożyli się do naszych szkolnych paczek – dzięki Wam kilka rodzin będzie miało weselsze święta!


MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU – szkolenie dla wolontariuszy i ich opiekuna

Czworo wolontariuszy z naszego SKW (Paulina Lijewska, Grzegorz Jelinowski, Jakub Jankowski oraz Piotr Matuszewski) wzięło udział w spotkaniu, którego celem było przybliżenie programu unijnego „Młodzież w Działaniu”. Spotkanie odbyło się przy ul. Mennica 6 w budynku Urzędu Miasta: Zespole Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości,   w godz. 16.00-18.30. Poprowadziła je p. Agnieszka Prinz z Fundacji „Wiatrak”. Program ten jest skierowany do młodzieży, która chce podjąć jakąś inicjatywę na rzecz swojego rozwoju, społeczeństwa lokalnego, samorządowego lub też myśli o wolontariacie zagranicznym - taka osoba lub osoby mogą przystąpić do programu Młodzież w Działaniu i uzyskać środki na jego realizację. Jeżeli interesuje Cie ten program, skontaktuj się z opiekunem naszego SKW Joanna Pliszka, lub też znajdź informacje na stronie: www.mlodziez.org.pl


SZLACHETNA PACZKA na finiszu

Wolontariusze szkolni: Honorata, Piotr, Grzegorz, Sylwia aktywnie pomagają panu Andrzejowi Nejmanowi w przygotowaniu Szlachetnych Paczek. Dla nich Dzień Wolontariusza nie oznaczał spoczęcie na laurach. Po południu pomagali w zakupie prezentów i ich pakowaniu. Dziękujemy w imieniu osób, które zostaną nimi obdarowane oraz wszystkich nas, którzy wspierali tę akcję.


„Warto być razem” – Mikołajkowe spotkanie w „Herosie” 5 XII

5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariatu i to właśnie na ten dzień Ruch „Wyzwanie” zaprosił nas do współpracy. Naszym zadaniem było wspomaganie organizatorów w ich działaniach organizacyjnych. Jak zwykle trzeba było stawić się godzinę wcześniej, aby pomóc wszystko zorganizować, a było co robić. Wniesienie wszystkich paczek, prezentów i innych potrzebnych przedmiotów, dekorowanie sal, przyczepianie prac dzieci na plansze, zawieszanie elementów dekoracyjnych, nakrywanie do stołu, wnoszenie krzeseł, ławek dla widowni, obsługa szatni, podział prezentów do koszyków, rozdawanie losów oraz torebek plastikowych, pomoc trzem (!) Mikołajom (a było aż pięć takich „wejść” Mikołajów na salę widowiskową), uzupełnianie zapasów na stole biesiadnym, humory i wspólna zabawa wraz z uczestnikami – oraz występ artystyczny zespołu reprezentującego nasz wolontariat (w tempie ekspresowym utworzyliśmy grupę śpiewaczą, która wydawała dźwięki, zwane śpiewem, do akompaniamentu gitary,nota bene, doniesionej w trakcie imprezy) oraz posprzątanie po całej imprezie. Dzielnie działali: Honorata Wiśniewska, Bartosz Bartoszewski, Monika Czyrny, Jakub Jankowski, Piotr Matuszewski, Grzegorz Jelinowski, Agnieszka Aszklar, Natalia Jaworska, Karolina Gizińska, Marta Górska, Danuta Kasprzak, Paulina Blok, Milena Maciejewska, Sylwia Dudek, Paula Lijewska, Aleksandra Chróściel, Marta Czerwińska, oraz Mikołaj Niedzielski.

Bardzo miłą niespodziankę z okazji Dnia Wolontariusza sprawili nam organizatorzy i wyróżnili Siedmiu Wspaniałych Wolontariuszy, którzy już od trzech lat wspierają działania „Wyzwania”, są to: Honorata Wiśniewska, Bartosz Bartoszewski, Monika Czyrny, Jakub Jankowski, Piotr Matuszewski, Grzegorz Jelinowski oraz Przemysław Jeziorski.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy, (jak również ich opiekunka, Joanna Pliszka), a wszyscy obecni wolontariusze drobny upominek: świeczki – lampiony. Młodzi Wolontariusze byli mile zaskoczeni i wzruszeni, bo jak Honorata powiedziała w kuluarach „wiele ludzi uważa wolontariuszy za tanią siłę roboczą, a tak nie jest. Robimy to, bo chcemy pomagać i miło gdy to ktoś doceni.” Naprawdę było to miłe przedpołudnie, choć pracowicie spędzone…, ale naprawdę „Warto być razem”.
Zdjęcia


Porządkowanie nowej sali dla Ruchu „Wyzwanie” 23 XI

W zeszłym roku szkolnym , na wiosną, nasi wolontariusze pomagali w Wielkiej Przeprowadzce Ruchu na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych ‘Wyzwanie”. Parę dni wcześniej, malarze wymalowali ściany i sale wymagały ogólnego posprzątania. Udało się tego dokonać Honoracie Wiśniewskiej, Jakubowi Jankowskiemu , Grzegorzowi Jelinowskiemu, oraz Piotrowi Matuszewskiemu. Teraz, jak zapewniali, można nawet spać na podłodze, taka czysta!


Festiwal Sztuki 18 w SP 65

Jak co roku, jesienią odbywa się Festiwal Sztuki organizowany dla dzieci młodzieży z placówek oświatowych Fordonu. Tym razem, mimo iż zapotrzebowanie było większe, do pomocy stawili się Piotr Matuszewski (19 – 20XI) i Grzegorz Jelinowski (19 XI). Na nich zawsze można liczyć. Jak na Zawiszy.


Akcja SzACh – druga odsłona

No i nadszedł znowu czas osłodzenia naszym stroskanym rodzicom rewelacji, które usłyszeli na zebraniu i drzwiach otwartych w dniu 17 listopada Kawiarenka SzACh stanęła na wysokości zadnia. Już od 18.00 serwowała kawę i herbatkę dla rodziców, nauczycieli oraz wszystkich chętnych wspomóc naszą akcję drobnym datkiem. Jak zwykle nasze wolontariuszki upiekły ciasta i rogaliki, które były przepyszne! Razem uzbieraliśmy 104,06 złotych!


Wolontariat w pracy hospicyjnej - szkolą się nie tylko wolontariusze…

Nasz opiekun i koordynator działań szkolnych wolontariuszy, Joanna Pliszka wzięła udział w dwudniowym szkoleniu pt „Współpraca z organizacjami w zakresie wolontariatu i wolontariat w pracy hospicyjnej”. Szkolenie odbywało się w dniach 9 i 10 listopada br. w ratuszu. Było to przede wszystkim szkolenie pozwalające na wymianę doświadczeń, ale tez zapoznanie się z prawnymi możliwościami pracy niepełnoletnich wolontariuszy na rzecz domów hospicyjnych. Jeżeli interesuje cię pomoc taka pomoc, porozmawiaj z naszym opiekunem, a na pewno uzyskasz wszelkie niezbędne wiadomości na ten temat.


Podziękowanie od Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Nasi wolontariusze: Przemysław Jeziorski, Piotr Matuszewski oraz Grzegorz Jelinowski wraz z opiekunem Wolontariatu: Joanną Pliszka, na ręce dyrektora naszej szkoły Stanisława Pilewskiego otrzymali od Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego - Podziękowanie za trud i zaangażowanie wyrażone w formie wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych w wyborach do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 9 października 2011. Gratulujemy!!!


Akcja porządkowania grobów Dolinie Śmierci 28 X 2011

Już po raz drugi wolontariusze z naszego SKW wzięli udział w porządkowaniu grobów w Dolinie Śmierci. Wyruszyliśmy po drugiej godzinie lekcyjnej. Zbiórka przy parafii Królowej Matki Męczenników przy Dolinie śmierci. Krótko po 10.00, pani Anna Pazderska z Urzędu Miasta sprawdziła obecność i otrzymaliśmy stosowne kamizelki. Z naszego koła akcję wspierali Jakub Jankowski Grzegorz Jelinowski , Bartosz Bartoszewski , Sylwia Dudek , Karolina Gizińska wraz z opiekunem –Joanną Pliszka, a także Przemysław Jeziorski i Piotrek Matuszewski (którzy są członkami naszego SKW, ale też Wolontariatu Miejskiego i z jego ramienia tutaj działali). Pogoda nam dopisała, humory też i sprawnie sprzątnęliśmy nagrobki. Efekty naszej pracy można podziwiać w galerii zdjęć naszej szkoły.
Zdjęcia


RUSZYŁA Akcja SzACh!

20 października ruszyła II edycja Szkolnej Akcji Charytatywnej SzACh. Nasi wolontariusze upiekli mnóstwo ciasta, przygotowali kawę i herbatę dla rodziców czekających na nauczycieli na zebraniu i drzwiach otwartych. Ciasta było wiele i to, które nie zostało sprzedane za symboliczne datki – sprzedawaliśmy jeszcze na przerwie w piątek. W wyniku tej akcji zebraliśmy 181,67 zł!


Hospicjum im. ks. J. Popiełuszki – spotkanie

Wolontariusz Piotr Matuszewski wziął udział w spotkaniu w Hospicjum im. ks. J. Popiełuszki, ul. Szpitalnej 19, 18 października br. o godz. 16.30. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś o formach współpracy z tym hospicjum, i formach wolontariatu hospicyjnego – szukaj Piotrka, albo zgłoś się do opiekuna wolontariatu – p. Joanny Pliszki.


SZACHETNA PACZKA wspólna inicjatywa p. Andrzeja Nejmana i naszych wolontariuszy

Nauczyciel naszej szkoły, Andrzej Nejman, postanowił wziąć udział w akcji Szlachetna Paczka i poprosił naszych wolontariuszy o pomoc. W akcje tę zaangażowali się przeszli stosowne testy Grzegorz Jelinowski, Przemysław Jeziorski, Monika Czyrny oraz Honorata Wiśniewska. Pierwszą akcję mają już za sobą (8 października). Czytaj w Aktualnościach szkoły- I Ty możesz zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Zapraszamy do włączenia się w tę akcję.


Wybory do Sejmu i Senatu w naszym mieście

Nadchodzi ważna chwila dla każdego Polaka, w kraju i za granicą, który żywo zainteresowany jest sytuacją polityczną w naszym kraju. Nasi wolontariusze nie mogą oddawać głosów, ale postanowili włączyć się do wyborów. Na akcję pomocy w dotarciu osobom niepełnosprawnym do punktów wyborczych organizowanej przez Urząd Miasta Bydgoszczy odpowiedzieli: Grzegorz Jelinowski, Piotr Matuszewski, Przemysław Jeziorski, Jakub Jankowski oraz Bartosz Bartoszewski. Jeżeli żadne problemy zdrowotne im nie przeszkodzą, to w dniu 9 października pojawią się na Smoleńskiej, aby pomóc osobom niepełnosprawnym w dotarciu na wybory.


EUROPEJSKIDZIEŃ BEZ SAMOCHODU 22IX

Nasze wolontariuszki z klasy II XV LO: Karolina Gizińska, Marta Górska, Danka Kasprzak, Paulina Blok, Milena Maciejewska oraz Sylwia Dudek wzięły udział w przygotowaniach do akcji zorganizowanej przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Naszym zadaniem było rozwiezienie środkami lokomocji plakatów informujących o Dniu Bez Samochodów. Dzięki naszej pomocy informacja dotarła m.in. do wszystkich szkół i przedszkoli bydgoskich, można było zobaczyć te plakaty w środkach komunikacji miejskiej i w różnych budynkach użyteczności publicznej w Bydgoszczy. Było nam miło kiedy otrzymaliśmy Podziękowanie za wkład i zaangażowanie przy organizacji Europejskiego Dnia Bez Samochodu od Zastępcy Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy – pana Grzegorza Boronia. Dzień ten był świętowany w Bydgoszczy 24 IX 2011 i mamy nadzieje, że dzięki naszej skromnej pomocy więcej mieszkańców Bydgoszczy wzięło w nim udział.


Nabór do Wolontariatu Miejskiego

Na początku września odbył się nabór do Wolontariatu Miejskiego i dwóch naszych Wolontariuszy zdecydowało się zasilić jego szeregi: Przemysław Jeziorski oraz Piotr Matuszewski. Aby zostać przyjętym, musieli dostarczyć stosowne dokumenty i rekomendacje. Oczywiście spełniali te warunki i teraz spotykają się z innymi wolontariuszami z miasta Bydgoszczy we wtorki od 16.00 przy ulicy Mennicy 6. No i teraz mamy bezpośrednich łączników z Wolontariatem Miejskim!


SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI ZAGRANICZNYM

8 września 2011, w sali 30,nasza szkoła gościła wolontariuszy zagranicznych z Ukrainy (Anhelina, Bogdan), Gruzji (Ana, Revazi), Bułgarii (Lazarina, Eltisa), Węgier (Andi) i Włoch (Marta, Raffaele). Spotkanie odbyło się z inicjatywy opiekunki wolontariuszy z Fundacji „Wiatrak” pani Agnieszki Ignatowskiej oraz opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu Joanny Pliszka. W spotkanie i jego organizację zaangażowali się nasi wolontariusze: Marta, Karolina, Danka, Milena, Paulina, Monika, Sylwia, Jakub, Przemek , Piotr i Grzegorz.
Głównym tematem były systemy edukacyjne w różnych krajach europejskich. Prezentacje przygotowane przez przedstawicieli wszystkich krajów były wzbogacane komentarzami i uwagami prowadzących i widzów. Andi, która jak się później okazało , była mocno przeziębiona, dzielnie prezentowała informacje o edukacji na Węgrzech. Przyjechała tutaj do Polski ze swoją siostrą Sandi, która niestety nie mogła przyjść - rozłożyła ją grypa. Dowiedzieliśmy się, jak niektóre słowa dotyczące szkoły brzmią w różnych językach oraz jak wyglądają napisane w różnych alfabetach: łacińskim, gruzińskim oraz pisane cyrylicą. Dowiedzieliśmy się, że język gruziński jest wyjątkowy, bo żaden inny naród nie posługuje się takim alfabetem. Kształty liter nawiązują do gałązek winogron. Trochę przypomina bajkowy alfabet. Dowiedzieliśmy się, że edukacja w różnych państwach przebiega podobnie, a i problemy uczniów są takie same. W spotkaniu, które przebiegało w języku angielskim, uczestniczyli uczniowie z klas II C ,IID i ID XV LO oraz II A53Gim. Na sali panowała przyjazna atmosfera, a na zakończenie spotkania wiązaliśmy ‘Martynice’, rodzaj bransoletki z białych i czerwonych sznurków przynoszącą powodzenie i zdrowie. Na koniec spotkania zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe wszystkich wolontariuszy i opiekunów. Dostaliśmy też od nich miły upominek – chińską grę z klocków, którą zaraz wypróbowaliśmy! Wolontariusze przyjechali do Polski z różnych powodów (chęć poznania innych narodów, kultur, pomagania innych, podejmowania nowych wyzwań, pracy na rzecz innych ludzi, etc), i niedługo wracają już do domu. Wszystkim podoba się pobyt w Bydgoszczy, a Revazi nawet planuje tutaj wrócić na dłużej! Wolontariusze odwiedzili też inne miasta naszego kraju. 11 września wybieramy się na spotkanie wolontariuszami, na godzinę 10.00, do Parafii Błogosławionego Jana Pawła II, nowej parafii fordońskiej, przy ulicy Bydgoskich Olimpijczyków 11. Chcemy jeszcze porozmawiać z nimi na inne tematy, niekoniecznie o szkole! Wszystkich zainteresowanych – również zapraszamy!


8 LIPCA 2011 – WOLONTARIAT DLA DEMOKRACJI

Nasi wolontariusze wezmą w prezentacji organizacji pozarządowych na Starym Rynku w ramach projektu „Wolontariat dla demokracji”. Oprócz nas, wystawią swoje stoiska inne szkolne kluby wolontariatu ale także organizacje pozarządowe m.in. PCK, Liga Kobiet Polskich, Fundacja „Wiatrak”, „Caritas”. Razem 12 organizacji oraz 8 szkolnych klubów wolontariatu. Będzie się działo. Relacje na naszej stronie wolontariatu – po 8 lipca.


PODSUMOWANIE działalności w roku szkolnym 2010/2011

Minął rok szkolny i czas na podsumowanie naszych działań. Nie tylko kontynuowaliśmy działania podjęte w zeszłym roku szkolnym, tj. współpraca z Ruchem „Wyzwanie” i z Wolontariatem Miejskim, ale poszerzyliśmy zakres naszych działań: włączyliśmy się do akcji WOŚP, nawiązaliśmy współpracę z MOPS w Fordonie, i przede wszystkim zainicjowaliśmy akcję na rzecz ucznia naszej szkoły SzACh. Szukamy nowych form działania i niesienia pomocy i dlatego wzięliśmy udział w szkoleniach. Podsumowując:

Wzięliśmy udział w 13 akcjach

Razem w roku szkolnym w różnych akcjach / kwestach uzbieraliśmy i przekazaliśmy na rzecz osób potrzebujących: 3450.50 złotych

Wzięliśmy udział w 2 szkoleniach

Działanie naszego SKW zostało zauważone i otrzymaliśmy wyróżnienie MOPS w Bydgoszczy – Złote Jabłuszko w ramach projektu „Myśl lokalnie, działaj globalnie”

Działanie SKW, opis akcji i inne informacje umieszczaliśmy na bieżąco (dzięki współpracy z administratorem naszej szkolnej strony p. Mari Małychą) na stronie naszej szkoły, w Aktualnościach i w zakładce „Wolontariat” oraz galerii zdjęć.

Mamy nadzieję, że następny rok szkolny przyniesie nam dużo ciekawych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń, bo ten rok szkolny uznajemy za udany.


Lubisz pomagać innym i czerpiesz z tego radość? Dołącz do nas! Od września 2009 roku działa Szkolne Koło Wolontariatu. Opiekunem Koła jest mgr Joanna Pliszka, a trzon jego stanowią uczniowie naszej szkoły. Nieważne, czy jesteś gimnazjalistą czy licealistą. Jeśli lubisz nieść innym pomoc, angażować się w sprawy innych ludzi i zdobyć cenne doświadczenia – dołącz do nas! Zapoznaj się z planem pracy naszego koła i zgłoś się do naszego opiekuna, który odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Włącz się do naszych działań - zapraszamy w każdy poniedziałek do sali nr 2, od 14.35-15.20.

 

Autor strony: Marcin Maćkiewicz
(admin@liceumxv.edu.pl)

 

Opiekun strony: Joanna Pliszka
(wagtail2@poczta.onet.pl)